Yurtdışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Yurtdışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır

  [​IMG]
  Yurtdışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır

  Hepimiz bir şekilde yurtdışında yaşayan ya da yurtdışına seyahate giden bir arkadaşımız ya da akrabamızdan bize cep telefon getirmesini istemişizdir. Bazılarımız getirtememişizdir. Bazılarımızsa getirtmiştir fakat sorunlar yaşamıştır. Bu sorunların bazıları getirilen cep telefonunun çalışmaması, bozulduğunda teknik servis desteğinin alınmasının zor olması gibi birçoğumuzun başına gelebilecek türden. Ya da tüm bunların yanı sıra telefon için yapılacak bir kayıp ya da çalıntı ihbarında bile zorlanabiliyoruz. Çünkü tüm bunların yapılabilmesi için cep telefonunun kaydının yapılması gerekmektedir. Kaydı yapılan cep telefonlarının Bir IMEI numarası oluyor.

  Peki telefonumun IMEI kodunu nasıl öğrenebilirim?

  Cihazınıza ait 15 haneli IMEI numarasını, cihazınızda *#06# yazıp YES tuşuna basarak öğrenebilirsiniz. IMEI numarasını, telefonunuzun pil yuvasında veya ürünün kutusu üzerinde görebilirsiniz.

  Yurtdışından gelen telefon için, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından belirlenen süreler içerisinde telefonun kaydının yapılıp, bu numaranın alınmış olması gerekiyor. Kurum tarafından önceden 60 gün olarak belirlenen süre, artık 120 güne çıkartıldı. Sadece cep telefonu da değil aynı şartlar dizüstü bilgisayarlar içinde geçerli. Bu süre zarfında kaydı yapılmayan cihazlar kullanıma kapatılıyor. Yurtdışından gelen yolcular beraberinde getirdikleri cihazları sahiplerine verdikten sonra, cihaz sahipleri cihazlarını e-devlet üzerinden kaydettiriyorlar. Ardından 138,50 Türk Lirası olarak belirlenen harç bedelini ödeyerek kayıt işlemini tamamlıyorlar. E- devlet üzerinden yapılan işlemlerde hiçbir belge istenmiyor. Tüm işlemler ve kontroller e-devlette elektronik olarak kontrolü yapılarak gerçekleştiriliyor. Bütün bunların yanı sıra üzerine cihaz kaydedilecek pasaportun üzerine son iki yılda herhangi bir cihazın kaydedilmemiş olması gerekiyor. Dolayısıyla pasaportunuzu bir başkasının yurtdışından getirttiği cihazı kullanmasını sağlamak için kullandırtmayın. Çünkü getirilen cihaz bir kaçakçılık ürünüyse sizin başını derde girer. Unutmayın bu tür olaylarda mesuliyet pasaport sahibine aittir.

  Sağlıcakla kalın…

  Esra Öztürk
   
Yükleniyor...