Yüzme Havuzundan Geçen Göz Hastalıkları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 23 Ağu 2013 tarihinde açılan konu

 1. Yüzme Havuzundan Geçen Göz Hastalıkları Neler?  Sıcak yaz günlerinin olmazsa olmazı yüzme havuzlarında yeterli hijyen sağlanamadığı durumlarda bakın ne tür göz hastalıklarına maruz kalabilirsiniz?

  Ve bu göz hastalıklarını önlemek için neler yapabiliriz hemen öğrenelim;

  Bulaşıcı göz nezlesi Yüzme havuzlarında göz nezlesine sebep olanlar; virüs, mantar ve bakteriler. Sürekli yaşaran, kızaran ve akıntı da görülen gözler, sabahları kalkınca şiş oluyor. Bulaşıcı göz nezlesi tek bir gözde olabildiği gibi her iki gözü de etkileyebiliyor.

  Herpes enfeksiyonu Yüzme havuzlarından bulaşabilen bir başka hastalık da gözlerde oluşan uçuklar, yani sinir hücrelerine yerleşen herpes virüsünün yol açtığı enfeksiyonlar. Özellikle göz kapaklarında beyaz noktalanmalar ve şişlik ile kendini gösteriyor.

  Alerjik reaksiyonlar Yüzme havuzundaki klor miktarı da oldukça mühim. Klor konsantrasyonu yüksek olan yüzme havuzları özellikle daha hassas bir yapıya sahip olan çocukların gözlerinde irritasyona neden oluyor, kızarıklık, kanlanma ve sürekli kaşınma ile kendini göstererek alerjik reaksiyonları tetikliyor. Fazla miktardaki klor, çocukların gözlerindeki kornea tabakasına zarar bile verebiliyor.

  Lens kullanımı da risk oluşturabiliyor Belli miktarda su içeren kontakt lensler de yüzme havuzlarında kullanıldıklarında gözlerde enfeksiyona sebebiyet verebiliyor. Bunun nedeni, enfeksiyona neden olabilecek mikropların lens suyunda rahatça çoğalabilmesidir.

  Havuz suyu haricindeki ortamların hijyenine de dikkat etmek gerekiyor Yüzme havuzu tesisinde ortak olarak kullanılan duş kabini, tuvalet, soyunma dolapları, ayak havuzu, terlik, havlu, şezlong gibi birçok alan ve malzeme de temiz tutuluyor olmalı ve hijyen koşulları periyodik olarak kontrol edilmesi gereklidir.
   
Yükleniyor...