Yüzme kuralları maddeler halinde

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aderito tarafından 4 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yüzme Yarışı Kuralları maddeler halinde

  Bir yüzücünün hak elde edebilmesi için öngörülen mesafeyi tek başına yüzüp bitirmesi gerekir.

  Bir yüzücünün yarışı başladığı kulvarda bitirmesi gerekir.

  Bütün yarışlarda yüzücünün dönüşlerde kulvarın veya havuzun sonundaki duvara fiziksel temas yapması gerekir. Dönüşler muhakkak havuz duvarından yapılmalıdır. Havuzun dibine ayak basmak veya dibine basarak sıçramak yasaktır.

  Serbest yüzmelerde veya bayrak yarışlarının serbest stil bölümlerinde bir yüzücünün havuz tabanına basarak durması diskalifiye nedeni değildir. Ancak bu durumda yürümesine müsaade edilmez.

  Kulvar ipinin çekilmesine izin verilmez.

  Bir yüzücü kendi kulvarından diğer kulvara geçerek veya herhangi başka bir şekilde diğer yüzücünün yüzüşünü engellerse diskalifiye edilir. Eğer bu hata uluslar arası bir yarışta yapılmış ise durum suç işleyen yüzücünün federasyonuna yarışmayı tertipleyen federasyona başhakem tarafından bildirilir.

  Hiçbir yüzücü süratini artırmaya yardımcı olacak yüzme kabiliyetini veya dayanıklılığını arttıracak (parmak araları perdeli eldiven palet yelek ve benzeri) malzemeyi yarış sırasında giyemez ve kullanamaz. İstenirse gözlük takılabilir.

  Yarışa katılmayan bir yüzücü bütün yüzücüler yarışı bitirmeden yani yarış henüz devam ederken havuza girerse o müsabakalardaki ilk yarışına katılma hakkını kaybeder

  Bayrak takımları 4 yüzücüden müteşekkildir.

  Bayrak yarışlarında bir önceki takım arkadaşının eli varış duvarına değmeden ayakları çıkış platformundan ayrılan yüzücünün takımı diskalifiye edilir. Ancak hatalı çıkış yapan yüzücü geriye dönerek çıkış duvarına dokunduktan sonra yarışa devam ederse diskalifiye edilmez. Duvara değmesi yeterli olup depar taşından atlaması gerekmez.

  Bir bayrak takımının belirtilen mesafeyi yüzmeye tayin edilmiş yüzücüsünden başka bir yüzücüsü bütün takımların yarışmacıları yarışı bitirmeden yarış esnasında suya girerse o bayrak takımı diskalifiye edilir.

  Bayrak yarışına iştirak edecek yüzücülerin isimleri ve sıraları yarış başlamadan önce belirlenecektir. Takımdaki yüzücüler bayrak yarışında sadece bir defa yüzebilir. Bayrak yarışına iştirak edecek yüzücülerin sıralaması seçmelerde ve finallerde değişik olabilir. Ancak bu değişiklik bu yarışlar için daha önce yarışma sekreterliğine verilen listedeki isimlerle sınırlıdır. Verilen sırada yüzülmemesi diskalifiye nedenidir. Listede belirtilen sporcuların değiştirilmesi için doktor raporu gereklidir.

  Bayrak yarışmasında yarışını bitirmiş veya ara mesafesini tamamlamış her yüzücünün yarışmayı bitirmemiş diğer yüzücüleri engellemeden mümkün olan en kısa zamanda havuzu terk etmesi gerekir. Aksi takdirde hatayı işleyen yüzücü ve onun bayrak takımı diskalifiye edilir.

  Herhangi bir hata yüzünden yüzücünün başarı şansının etkilenmesi halinde başhakem bu yüzücünün seçmelerde diğer seride yüzmesine hata finalde yada son seçme serisinde yapılmışsa son seçme serisinin yada finalin yeniden yüzülmesine karar verebilir.

  Kulaç ölçmeye ( pace-making ) tempo tutulmasına bunu sağlayacak bir cihaz kullanılmasına ve herhangi bir şekilde bu amaçla plan yapılmasına müsaade edilmez.
   
Yükleniyor...