Zayıflama haplarının etkileri, Zayıflama hapları hakkında bilgiler

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 3 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Zayıflama haplarının etkileri, Zayıflama hapları hakkında bilgiler
  Zayıflama hapları hakkında bilgiler
  Zayıflama haplarının etkileri,

  Genelde kilo vermek için mümkün olan en çabuk ve en kolay yolları arar dururuz. Bu sayede büyüklüğü yüzlerce milyarlar doları bulan bir sektör gelişmiştir: Diyet ilaçları ve diyet yiyecekleri sektörü. Ancak bizlere sunulan bu ürünler işe yarıyor mu ve daha da önemlisi bu ürünler sağlığımıza zarar verebilir mi? Halen zayıflamak için diyet yapanlara yardımcı olmak amacı ile kullanılan 5-6 tane popüler ilaç bulunmaktadır. Bunların yanı sıra yiyecek gibi veya yiyecek yerine tüketilerek zayıflatacağı söylenen çok sayıda ürün bulunmaktadır. Kilo fazlası olanların bir kısmı zayıflama ürünlerini kullanırken, çoğunluk kendince bazı yöntemler denemekte ve çok azı ilaç kullanmaktadır.

  Şişmanlık (obezite) kronik bir hastalık olarak kabul edilebilir ve diğer kronik hastalıklar gibi dereceleri vardır. Obesitenin derecesi de Vücut Kitle İndeksi(VKİ) ile hesaplanır.

  Sonuçta çıkan VKİ sayınız ne kadar yüksek ise şişmanlığa bağlı gelişebilecek bir hastalığa yakalanma şansınız o kadar fazladır.

  VKİ değeri 30 veya üzerinde çıkanlar, zayıflama ilacı kullanma gereksinimi olan kişilerdir denilebilir. Veya VKİ sayınız 27 ve üzerinde ise ve şişmanlıkla ilişkili olabilecek bir hastalığınız varsa (şeker hastalığı, hipertansiyon gibi) yine zayıflama ilacı kullanmanız gerekebilir.

  Zayıflama ilaçları arasında en çok kullanılanlar Reductil(=Meridia) ve Xenical(=Orlistat) dir. Her iki ilacın da etki mekanizmaları son derece farklıdır ve her biri beraberinde yan etkilerle gelmektedir. Her iki ilaç da zayıflamaya yardımcı olabilecek etkilere sahiptirler, ancak her ikisi de aradığımız.

  Sihirli haplar değillerdir.

  Reductil
  Reductil iştah kesici değildir, ancak beyinde bulunan iştah kontrol merkezleri üzerinde etisi vardır. Beyne etkisi diğer birçok antidepresan (depresyonu ortadan kaldırıcı) ilaçlar gibidir.

  Reductil, kişide kontrol duygusu oluşmasına neden olur. Konunun otörleri reductil in özellikle sürekli açlık hisseden ve yiyecek düşünmekten kendini alıkoyamayanlar için ideal olduğunu belirtiyorlar. İlacı üreten firmaya göre ilacın kullanılmaya başlandığı ilk ay sonunda en az 2-2.5 kg kilo kaybı beklenebilir.

  Reducti in yan etkileri genellikle hafiftir ve ağız kuruluğu, kabızlık, uykusuzluk ve baş ağrısı yapabilir. Bazılarında reductil alımı ile birlikte tehlikeli derecede tansiyon artışı saptanmıştır, bu nedenle ilk bir kaç aytansiyonunuzun kontrolü gerekebilir.

  Tansiyon problemi olan kişilerin reductil alması zararlı olabilir denilmektedir. Ayrıca 16 yaşın altındaki çocuklar, antidepresan ilaç kullananlar ve migren ilacı alanların da reductil almaması önerilmektedir.

  Xenical (Orlistat)
  Orlistat, yiyeceklerle alınan yağların üçte birinin barsaklar tarafından emilmesini engellemektedir. Emilmeyen üçte iki yağ barsaklar tarafından dışkı ile atılmaktadır.

  Orlistatın hoş olmayan yan etkileri gaz oluşumunun artışı, sık dışkılama, ishal ve yağlı dışkıdır. Yine uzmanlara göre, bu yan etkiler zaman içerisinde azalmaktadır, ancak zaman içerisinde fazlaca yağ yenilen herhangi bir durumda yan etkiler tekrar artabilir.

  Üretici firma, az kalorili diyete devam eden ve orlistat kullanan kişilerin bir yılda ortalama olarak 6.5-7 kg zayıfladıklarını oysa sadece düşük kalorili diyetle beslenenlerin ortalama bir yılda 2.5-3 kg zayıfladıklarını iddia etmektedir. Yağların üçte bir emilmeden atılacağından, bu ilacı kullananların ilave olarak yağda çözünen vitaminleri (A, D, E ve K vitaminleri ve beta karoten) almaları önerilmektedir.

  Spastik kolon (irirtabıl barsak sendromu) gibi sindirim problemleri olanların orlistat kullanmamaları önerilebilir.

  Bu ilaçlar aradığımız kolay ve çabuk çözümler mi?

  Bazı uzmanlar diyet haplarının yeterince çabuk ve kolay çözümler olduğunu ve zayıflamak isteyenlerin mucize beklentisi içerisinde bulunmamaları gerektiğini söylüyorlar.

  Farklı düşüncede olan bazı uzmanlarsa tüm bu ilaçların az miktarda etkiye sahip olduğunu ve en iyi çalışma sonuçlarına göre bile bu ilaçlarla ancak kilonuzun %10 unu verebileceğinizin saptandığını belirtiyorlar; ayrıca bu ilaçların kullanımına son verildiğinde tekrar kilo almaya başlayabilirsiniz diye ekliyorlar.

  Ve unutulmaması gereken bir nokta bir ilaç alıyorsanız az veya çok yan etkisinin de olacağını unutmayın ve daima dikkatli olun.

  Ancak tüm uzmanların birleştikleri bir ortak nokta var: zayıflama ilaçları kişinin hayat tarzlarını değiştirme isteklerine ne kadar çok katkı sağlayabiliyorsalar o kadar iyidirler. İlaçlar kilo vermenizi daha kolay ve kontrol edilebilir bir hale getirebilirler, ancak en iyi ilaç bile sadece ve sadece sizin kilo verme girişimlerinize yardımcı olabilir, siz çaba harcamadıkça ilaçlar tek başlarına sizi zayıflatamazlar
   
Yükleniyor...