Zayıflamak İçin Ara Öğün

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Masal tarafından 3 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sağlıklı Zayıflamak İçin Ara Öğünler


  Zayıflamak İçin Ara Öğünlerde Ne Yenmeli


  Zayıflamak isteyenler kendilerine bir yeme düzeni oluşturur ama bunda hep ana öğünler vardır. Ara öğünler genelde atlanır. Ancak ara öğünlerde atıştırmalık olarak yedikleriniz de ana öğünler kadar önemlidir.

  Genelde ara öğün denildiğinde, bazı kişilerin aklına abur cuburlar, yağlı ve şekerli yiyecekler gelir. Ancak, ara öğünlerde bu tür besinleri tüketmek kilo almakla sonuçlanabildiği gibi sağlığımızı da bozabilir (kolesterol, tansiyon, diyabet vs.).

  Özellikle şekerli besinleri tüketmek, kan şekerinde ani yükselmelere ve sonrasında ani düşüşlere sebep olacaktır. Ara öğünler için 100-200 kalori civarında sağlıklı seçimler yaparak, hem kilo kontrolü sağlanır ve formda kalınır, hem de kan şekerindeki dalgalanmalar engellenmiş olunur.

  Sabah ve öğle yemeği arasında kuru kayısı, ceviz,meyve, süt veya yoğurt tercih edebilirsiniz.

  Öğlen ve akşam yemeği arasındaki öğününüzde biraz daha fazla tok tutan yiyecekler tercih etmelisiniz. Kepekli tost, kepekli bisküviyi yanında süt veya yoğurtla yiyebilirsiniz. Yarım simit yanına peynir de sizi tok tutar.

  Akşam yemeğinden sonra ağır yiyeceklerden kaçmanız gerekir. Süt yoğurt belki yanına meyve akşam yemeği sonrası için ideal olur. Yulaf ezmesi, müsli veya kuruyemişte sizin için doğru seçimler olur.
   
Yükleniyor...