Zebra Çizgilerindeki Müthiş Hikmet

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 13 Kas 2013 tarihinde açılan konu


 1. Zebra Çizgilerindeki Müthiş Hikmet

  Pedagogların: "Çocuklarınızı at ve kuzularla tanıştırın. Uysal oldukları için bu canlılar, çocuklarınızın ruhunda âsûde bir itminana vesile olur." tavsiyesi hep aklımdaydı. Bir gün beş yaşındaki oğlumla Şanlıurfa hipodromuna gittik. İri atlar görmeyi bekliyorduk ki, bir sürprizle karşılaştık: midilli.

  Atların en küçüğü midilliye yaklaştık. Görevli, midillilerin, çocukların binmeleri için getirildiğini söyledi. Çok sevindik. Görevli, oğluma dönerek:

  - Delikanlı atlara binmek ister misin? Bunlar da senin gibi küçük, dedi.

  Bu teklife çok sevindik. O günden sonra Şanlıurfa hipodromu ailece ziyaret ettiğimiz mekânlardan biri oldu. Ziyaretlerimizden birinden dönüşte oğlum:

  - Baba, bana at alır mısın, dedi.

  Oğluma oyuncak at almak aklımdan geçmiyor değildi. Bahane oldu. Belki de onun istemesini bekliyordum.

  - Tamam, haydi gidelim, dedim.

  Hazırlandık, bir oyuncakçıya gittik. At almak istediğimizi söyledik. Satıcı: "Nasıl bir at istiyordunuz?" dedi. "Oğlumun binebileceği büyüklükte." dedim.

  Satıcı: "Elimizde sadece şu siyah-beyaz çizgili olandan kaldı. Beşiktaşlıysanız, tam size göre." diye de espri yaptı.

  - Bu, at değil, bir zebra, dedim.

  - Beyefendi sadece üzerindeki kumaşı siyah-beyaz, yoksa mal, aynı mal…

  Oğlum isteyince, aldım. Oğlum bu çizgili oyuncak atla sıkça oynuyor, boş zamanlarımızda da hipodromda midillilere biniyordu. Bir gün bana: "Baba, bu atın neden çizgileri var?" dedi.

  Çok zor bir soruydu. Ben de bunu düşünmüyor değildim.

  "Oğlum bu aslında zebradır." dedim ve zebraların da bir at cinsi olduğunu söyledim. Zebraların, atlarla aynı aileye dâhil edildiğini, çünkü yaratılış plânlarının aynı olduğunu, vücut yapılarının atlara benzediğini, en az atlar kadar hızlı koştuklarını ve Afrika’da seyrek ağaçlı ve otlarla kaplı açık alanlarda yaşadıklarını anlattım. Ama bu ifadelerim, siyah-beyaz çizgilerin cevabı değildi.

  - Seninle bir oyun oynayalım mı, dedim.

  - Peki baba, dedi.

  - Zebrayı pencerenin önüne koy. Biraz güneş alsın.

  Zebrayı pencerenin önüne koyduk, biraz bekledik.

  - Şimdi iki elini zebranın siyah ve beyaz kısımlarına ayrı ayrı koy.

  - Baba, siyah yerler daha sıcak...

  - Oğlum, gel seninle zebralar hakkında kitap okuyalım…

  Kitapta zebraların, siyah-beyaz kamuflaja sahip kılınmasının uzun zamandır tartışıldığından bahsediliyordu. Araştırmacılar, uzun zamandır zebraların farklı post renklerinin ne işe yaradığını anlamaya ve yaratılış hikmetini mânâlandırmaya çalışıyormuş. Bu hususta pek çok açıklama varmış. Bu "çizgi bilmecesi" Darwin de dâhil bilim insanlarını yüzlerce yıldır meşgul ediyormuş. Meselâ, Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarından Ren Larison şu soruların cevaplarını arıyormuş: "Diğer hayvanların da düşmanı var; ancak çizgili postları yok. Zebralar neden avcılar için çizgilere sahip olmak zorunda? Diğer hayvanlar da böcekler tarafından ısırılıyor; fakat çizgileri yok, neden zebraların böyle desenleri olsun?"
   
Yükleniyor...