Zehirli et

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 20 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hamburger köftelerinin yapımında kullanılan etlerin virüslü çıkması ile başlayan skandal büyüyor. TAKVİM, Tarım Bakanlığı müfettişlerinin raporlarıyla ispatlanan skandalı dün manşetine taşımıştı. Tarım Bakanlığı, gelen ihbarlar üzerine yaptığı incelemede Burger King'e hamburger yapımında kullanılmak üzere satılan 160 bin porsiyon ette tehlikeli hastalıklara yol açan Salmonella ve Listeria virüslerine rastlandığını tespit etti. Bunun üzerine etlerin izini süren Bakanlık yetkilileri, imha edildiği bilgisine ulaştı.
  Ancak, etleri imha ettiği söylenen firmanın bu işlemi yapmadığı iddia edildi. Hatta etlerin piyasaya sürüldüğü bilgisi Bakanlık'a ulaşınca 81 ilde zehirli et avı başlatıldı.

  [​IMG]

  ÜNLÜ MARKALAR DEPODA
  Bu arada etlerin bulunduğu Fasdat Gıda Dağıtım Şirketi'nin depolarında veteriner hekimlerin yaptığı incelemeler sırasında çok ünlü markaların da et ürünlerinde Listeria bakterisine rastlandı. Bu markaların Maret ve Al-Et olduğu Tarım Bakanlığı'nın resmi raporlarına da yansıdı. Bakanlık yetkilileri 900 kilo olduğu belirlenen etleri, piyasaya sürülmesinin önüne geçmek için depoya yediemin olarak teslim etti.

  SATIŞLAR DURDURULDU
  Bütün bu gelişmeler üzerine harekete geçen Tarım Bakanlığı, Burger King'in et tedarikçisi Fasdat Gıda, Burger King ve Maret'in ürünlerini mercek altına aldı. Bakanlık, en az 6 ay boyunca bu firmaların etlerinden her ay numuneler alarak inceleyecek. Etler, analizlerin hepsinde temiz çıkarsa, ürünlerin üzerindeki şüphe kalkarak Bakanlık'ın rutin kontrollerine bırakılacak.

  MARKETLERDEN TOPLATILDI
  Tarım Bakanlığı, etlerinde Listeria bakterisi tespit edilen Maret'in ürünlerinin bakterili üretilen serisini, referans kabul edilen laboratuarlarında inceletecek. Bakanlık, incelemelerin bitimine kadar Türkiye genelindeki tüm market ve restoranlardan ürünleri toplatarak Tarım İl Müdürlükleri'nin yediemininde tutma kararı aldı. Maret etlerinin temiz çıkması halinde ürünlerin satışı serbest bırakılacak. Bakteri tespit edilirse Bakanlık, Maret hakkında Gıda Kanunu'ndaki cezai yaptırımları uygulamaya başlayacak.

  Piyasaya sürelim teklifi yaptılar
  Fasdat Gıda Genel Müdürü, bozuk etleri aldıkları TT Gıda'nın kendilerine bir e-mail göndererek, 'Bu ürünleri piyasaya satalım' teklifi yaptığını iddia etti

  Takvim'e açıklamalarda bulunan Fasdat Gıda Genel Müdürü Celal Oktay, skandalı kendilerinin ortaya çıkardığını, ama hatanın üzerlerine yıkıldığını söyledi. Oktay, "Biz Erzurum TT Gıda'dan aldığımız 30 ton eti geri gönderdik. Sonrasında 11 ton eti de kullanmayıp test ettirdik. Onda bakteri çıkınca imha etmeye yolladık" dedi. TT Gıda'nın bir e-mail göndererek bozuk etleri satalım teklifi yaptığını iddia eden Oktay, şunları kaydetti: "Yardımcıma TT Gıda'dan bir e-mail geldi. 'Bozuk etleri başka paketlerle piyasada satalım' diye. Onlarla ilişkimizi kestik. Gelen e-mail bizde duruyor."

  sabah
   
Yükleniyor...