Zelimhan Yandarbiyev Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda ZORBEY tarafından 22 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Zelimhan Yandarbiyev Hayatı
  Zelimhan Yandarbiyev Biyografisi
  Zelimhan Yandarbiyev Kim
  Zelimhan Yandarbiyev Hakkında Bilgi

  Zelimhan Yandarbiyev

  Çeçenistan Cumhuriyeti İkinci Cumhurbaşkanı


  1952 yılında Kazakistan'da doğdu. Kendi yaş grubundaki diğer Çeçenler gibi sürgünde dünyaya geldi. Çeçen İnguş Devlet Üniversitesi ve Moskova'daki Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. Yayınlanmış kitapları ve şiirleri bulunmaktadır. Yazdığı eserlerin bazıları İngilizce ve Türkçe'ye de çevrildi.

  1977 yılında siyasete atıldı. Siyasetle direk teması 1989'da oldu. O dönemde Çeçenistan'da kurulan bağımsızlık yanlısı Vaynah Demokratik Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı. Ayrıca aynı dönemde kurulan Kafkas Dağlı Halkları Konfederasyonu kurucuları arasındaydı.

  1991'de Çeçenistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra yapılan ilk seçimlerde Çeçen Parlamentosu'nda yer aldı. 1993'de Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine getirildi.

  1996 yılında Cahar Dudayev’in şehit edilmesi üzerine Çeçen-İçkeriya Cumhuriyeti İkinci Cumhurbaşkanı oldu. Aynı zamanda Kuzey Kafkasya'daki İslami Uyanış ve Kalkınma Teşkilatı'nda başkan oldu.

  Çeçenistan Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov’un tüm İslam ülkeleri temsilciliğini yürüttü. 13 Şubat 2004 tarihinde Rus istihbaratının arabasına koyduğu bombanın infilak etmesi sonucunda öldürüldü.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Zelimhan Yandarbiyev Kimdir
 1. Meryem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  920