Zeus Heykeli

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 31 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. zeus heykeli nerde, zeus heykeli hakkında bilgi,zeus heykeli nerede, dünyanın yedi harikası zeus heykeli,
  [​IMG]

  Zeus Heykeli, yani ondan kalanlar, Atinanın 150 km kadar batısındaki antik Olympia kentinde, ilk olimpiyatların yapıldığı yerde bulunuyor. Olimpiyatlar sırasında savaşlar durur, dünyanın dört bir yanından gelen atletler için bu heykelin önünde törenler yapılırmış. Zeus Heykeli milattan önce 450de yapılmış, tapınak ise çok daha önce. Milattan önce 770lerde olimpiyatlar başladıktan sonra tapınak çok sade bulunmuş ve 13 metrelik devasa bir heykel eklenmiş. Yıllar geçtikçe insanlar sadece tapınmak için değil, heykeli görmek için de burayı ziyaret eder olmuş.


  Milattan önce 200de heykel restore edilmiş. Bundan sonra Romaya taşınırken yaralanıp berelenmekten, 391de olimpiyatların yasaklanması ile gösterilen ilginin kaybedilmesinden, depremlerden, sellerden epey yıpranmış. Zengin bir Yunanlı tarafından İstanbula getirilen heykel, 462de çıkan büyük bir yangında tamamen yok olmuş. Daha sonra 1829da Olimposta heykele ait bazı parçalar bulunmuş ve Fransaya götürülmüş.

  Zeus Heykeli M.Ö. 450 yılında Yunanistandaki Olimposta (Olympia) yapıldı. Heykel, Yunanlıların baş tanrısı Zeus için yapılmıştır.
  Zeus Heykeli, Atinadaki Parthenon Tapınağı için Athena heykelini yapan Phidias adlı ünlü heykeltraş yapmıştır. Tahta iskelet üzerine altın ve fildişi metal parçaların yerleştirilmesiyle yapılmıştır.


  Zeus Tapınağının içinde bulunan heykel, tapınağa ancak sığabiliyordu, hatta oturur vaziyette tasvir edilen Zeus, ayağa kalksa tapınağın tavanı yıkılacakmış gibi duruyordu. Heykelin oturtulduğu taban 6.5m. genişliğinde ve 1m. yüksekliğinde, heykelin kendisi ise 13m yüksekliğindeydi. Sağ elinde zafer tanrıçası Nikeı tutuyordu. Sol elindeyse üzerinde çeşitli metallerden kakmalar olan ve üzerinde kartal olan bir hükümdar asası vardı. Altın, abanoz, fildişinden yapılmış olan ve değerli taşlardan kakmaların bulunduğu Zeusun oturduğu taht, heykelin kendisinden daha etkileyiciydi. Üzerinde, Yunan tanrılarının ve sfenks gibi mistik hayvanlar figürleri yer alıyordu. Heykelin derisi fildişinden, sakalı, saçları ve elbisesi altındandı. Karanlık bir koridordan geçilerek görülebildiği için, parlak fildişi, insanların gözünü alıyor ve derinden etkiliyordu.

  Olimpiyat oyunları 391 yılında Theodosius I tarafından putperestlik olarak suçlanıp sona erdirilince, Zeus Tapınağı da kapatıldı. Dünyanın yedi harikası arasında saylan heykel, zengin Yunanlılar tarafından, yeni kurulan ve o zamanki adıyla Constantinople denen İstanbula taşınmıştır ve orada 462 yılındaki büyük yangında yok olmuştur.

  Olimposta 1829′da Fransızlar tarafından burada bulunan heykele ait bazı parçalar Pariste Louvre Müzesinde sergilenmektedir.
   
Yükleniyor...