Zeytin dalı neyi simgeler?

'Etüt Merkezi' forumunda Ezlem tarafından 30 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Zeytin dalı neyi simgeler?

  Zeytingiller familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türü olan zeytin ağacının dalı barışı simgeler.


  Beyaz güvercinlerin ağzında ki barışın simgesi, kardeşliğin türküsü Zeytin dalı. Birçok derde deva, sağlık mucizesi Zeytinyağı... İnsanlığın zeytin ağacıyla tanışması tam 8000 yıl öncesine dayanmaktadır.
  Söylentiye göre tufana yakalanan Hz. Nuh Peygamber'in gemisinden saldığı beyaz güvercin, bir müddet sonra bir zeytin dalıyla dönerek, tufanın bitişini müjdelemiştir. Bu sebeple Zeytin dalı ve beyaz güvercin dünyada barışın simgeler olmuştur. Hristiyanlar zeytini şans ve barış sembolü olarak kabul ederler, elçiler haber ulaştırdığında zeytin dalı verirlerdi. Yunanlılar ve Romalılar, zeytin ağacıgeleneğini, zeytinliklere girme, yetiştirme ve toplama gibi işleri yalnızca iyi ve dürüst insanların yapmasına izin vererek sürdürmüşlerdir.

  güvercin zeytin dalı.

  Günümüzde Kral Minos'un Knossos'taki sarayında yeralan zeytinyağı küpleri ise M.Ö. 2500 yıllarında, Girit Adası'nın en büyük geçim kaynağı olan, zeytin ve zeytinyağı ticaretinin tanıklığını yapmaktadır.
  Kuranı Kerim'de de zeytinden mübarek bir bitki şeklinde bahsedilmiş, su, hurma ve zeytin ile iftar yapılması önerilmiştir.
  Günümüzde özellikle zeytin ağacıyla kaplı alanlarıyla Ayvalık, yaklaşık 2.5 milyon zeytin ağacıyla Ege'nin zeytin başkenti konumundadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Tem 2014
Yükleniyor...