Zeytinyağının Faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 25 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Zeytinyağının faydaları nelerdir?
  Zeytinyağının sağlığımıza yararları
  Zeytinyağının Faydaları
  [​IMG]
  Vücudumuzun vitamin ve mineral ihtiyacını her zaman tam anlamıyla karşılayamayız. Ancak bu durum çok ciddi sıkıntılara sebep olabilir.

  A.vitamini eksikliği göz bozukluklarına ve vücudun savunma sisteminde zayıflıklara sebep olur.A vitaminini yeterince almayan kişiler gribe daha çabuk yakalanır ve cilt sorunları yaşayabilir. B vitamini eksikliğinde ise kalp ve damar ile sinir sistemi olumsuz etkilenir.

  C vitamini eksikliğinde kan damarlarında dayanıksızlık, kemik ve dişlerde sorunlar görülür. Sindirim sistemini de sekteye uğratan C vitamini eksikliğinde metabolizma yavaşlar.

  Bu tür sorunlardan kurtulmak için vitamin ve mineraller eşit ve yeteri miktarda almak gerekir. İşte bu aşamada zeytinyağı devreye girer. Zeytinyağı, yukarıda bahsedilen vitaminlerin yanı sıra E, D ve K vitamini de içerir. Zeytinyağının %55-83 kadarı doymamış yağ asitlerinden oluşur. Bu yağ asitlerinin tüketimi kolesterolü düzenler ve damarların içerisinde plak oluşumunu engeller.

  Zeytinde şeker, protein, pektin, mineraller ve pek çok vitamin bulunur. Zeytin ve zeytinyağının düzenli tüketimi vücudun her hücresini düzenler. Saçlardan sindirim sistemine, ciltten dolaşım sistemine kadar her türlü sorunun çözümü için gerekli besin değerleri ihtiva eder.
   
Yükleniyor...