Zülfü Livaneli Kısaca Hayatı

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 4 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Zülfü Livaneli


  Doğum 20 Haziran 1946-Konya
  Meslek Yazar, müzisyen, senarist
  Zülfü Livaneli, Türk müzisyen, yazar, politikacı ve yönetmendir. Sanat hayatına 25 albüm, 300 beste, 7 kitap ve 3 uzun metrajlı film sığdırdı. 1971 yılında yapılan darbe sonucunda politik duruşu nedeni ile cezaevine girdi ve 1972 yılında isveç’e yerleşti. Bir süre siyasetle meşgul oldu. Günümüzde hala Vatan gazetesinde çalışmalarına devam eden yazar, aynı zamanda roman çalışmalarına devam etmektedir.

  HAYATI
  20 Haziran 1946 yılında Konya’da doğan Livaneli’nin asıl adı Ömer Zülfü Livaneli’dir. Müziğe küçük yaşta ilgi duydu ve hemen bağlama çalmayı öğrendi. Stockholm’da 1 yıl müzik eğitimi alarak kendini geliştiren Livaneli,1973 yılında ilk albümünü yayımladı. Bağlama çalarak oluşturduğu geleneksel türkü formundaki müziği ile batı enstrümanlarını bir arada kullandı ve böylece zengin-farklı bir müzikal altyapı oluşturmayı başardı.

  Sadece Türkiye’de değil, dünya çapına yayılan ünü ile birçok ödüle layık görüldü. Yapmış olduğu müzik albümleri, dünyaca ünlü müzisyenler Joan Baez, Maria Farandouri, Maria Delmarbonet gibi sanatçılar tarafından yorumladı ve Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov gibi ünlüler ile de dünya kültürünün ilerlemesi ve sanatın gelişimini sağlamak için çalışmalarda bulundu. Dünya’ya karşı oldukça duyarlı olan Livaneli kültür, sanat ve politika alanında pek çok projeye imza attı.

  Sinema filmleri de çekmiş olan sanatçının bu filmleri ABD, Fransa, Almanya, İsviçre ve Japonya gibi ülkelerde gösterime girdi.

  1986 yılında Cengiz Aytmatov’un daveti üzerine Federico Major, Yaşar Kemal, Arthur Miller gibi ünlü sanatçıların katılmış olduğu Issyk-Kul Forumu’nda yer aldı.

  1994 yılında yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlı’ğına aday olan sanatçı, 1996 yılında merkezi Paris’te olan UNESCO tarafından büyükelçi olarak seçildi. 1999 yılında 2. kez belediye başkanlığına aday olan Livaneli, 2002 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul milletvekili olarak seçildi yalnız 2004 yılında partiden istifa ederek bağımsız milletvekili olarak yoluna devam etti. Sanatçı Vatan Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaparak, çalışmalarını bugünde sürdürmektedir.
   
Yükleniyor...